2018 AHSAA Boys Sub-Regional Results for Tuesday, Feb. 13, 2018

AHSAA Basketball Sub-Regional Playoffs
Boys Sub-Regional Results  

CLASS 1A
South Sub-Regional
J.F. Shields (13-10) 61, Florala 48
Linden (11-11) 62, Brantley (14-9) 52 
Georgiana (27-3) 72, Marengo 59 
Houston County 72, McIntosh (11-9) 45Central Sub-Regional

Ellwood Christian (24-6) 69, Winterboro 59
Cornerstone 69, Notasulga 46
Wadley 72, Westminster-Oak Mountain 63
Talladega Co. Central  (13-13) 71, Maplesville (8-14) 46Northeast Sub-Regional
Cedar Bluff (19-10) 64, Appalachian (19-5) 57  
Sacred Heart (19-10) 109, Lindsay Lane (23-6) 67
Decatur Heritage (27-3) 63, Spring Garden (22-6) 47
Skyline (24-6) 79, Southeastern (14-9) 59

Northwest Sub-Regional 
Belgreen 82, Marion County (15-11) 46
R.A. Hubbard (25-6) 64, Pickens County 51
South Lamar 70, Cherokee (14-12) 41
Meek (25-5) 61, Tharptown 48

CLASS 2A 
South Sub-Regional
Abbeville (24-6) 91, Geneva County 54 
St. Luke’s Episcopal (19-8) 75, New Brockton (4-22) 32
Elba (15-7) 59, Chickasaw (13-12) 51 
Barbour County 77, Cottonwood 27

Central Sub-Regional
Aliceville (18-2) 89, Billingsley (11-12) 30
Calhoun 80, Southern Choctaw (14-8) 63 
Goshen (14-5) 75, Choctaw County (6-11) 48
Keith (12-11) 63, Thorsby  (16-8) 46

Northeast Sub-Regional 
Vincent 53, Fyffe 36 
Lanett (22-5) 85, Westbrook Christian (17-11) 58
LaFayette (18-9) 57, Collinsville (17-11) 49  
Section 101, Ranburne 58

Northwest Sub-Regional 
Mars Hill Bible (18-8) 68, St. Bernard 36 
Red Bay 60, Tarrant 37 
Sulligent 60, Altamont 47 
Tanner (19-11) 83, Falkville 53

CLASS 3A
South Sub-Regional
Hillcrest-Evergreen (20-3) 71, Houston Academy 45
Cottage Hill Christian (21-7) 64, Opp 34 
Mobile Christian (19-9) 58, Geneva (23-8) 44
Pike County 57, Flomaton 43 

Central Sub-Regional
Prattville Christian (24-5) 58, Randolph County 29
American Christian vs. BYE 
Greene County 15-9) 57, Fultondale (17-8) 45 
Central Coosa 49, Southside-Selma (18-13) 46  

Northeast Sub-Regional 
Pisgah (22-6) 84, Weaver (15-12) 51
Piedmont (20-11) 52, New Hope (5-20) 30
Geraldine 69, Glencoe (10-22) 36 
Plainview (30-2) 81, Ohatchee 44 

Northwest Sub-Regional 
Hanceville 58, East Lawrence (10-15) 57 
Holly Pond (24-2) 87, Colbert Heights (13-15) 59
Lauderdale County (21-9) 83, Locust Fork (12-21) 52
Elkmont (13-16) 51, Carbon Hill 34

CLASS 4A
South Sub-Regional
UMS-Wright (24-7) 77, Dale County (18-13) 57  
Andalusia 58, Montgomery Catholic (18-12) 53 
Saint James (20-8) 62, Escambia County 51 (3 OT)
Ashford (21-10) 54, Thomasville 48 

Central- Sub-Regional
Sipsey Valley (13-14) 59, Tallassee (15-12) 51
Greensboro (21-11) 48, Oneonta 44
Childersburg 56, Bibb County (14-16) 34 
HOlt 65, Dadeville 47 

Northeast Sub-Regional
Handley 60, Westminster Christian 57 
North Jackson 50, Hokes Bluff (24-6) 44 
Jacksonville (19-8) 56, Sardis 52 
Madison Academy 63, Anniston 49 

Northwest Sub-Regional
Haleyville (20-6) 54, Danville (12-19) 37 
Cordova (22-9) 82, Central-Florence (15-14) 62
Deshler (27-6) 69, Good Hope 54
Fayette County (10-19) 45, West Limestone (18-10) 43 

CLASS 5A
South Sub-Regional
Faith Academy (23-9) 74, Rehobeth (16-15) 53 
Wilcox Central (22-5) 54, Greenville 52 
Charles Henderson (15-7) 55, Jackson (19-8) 54 (OT)
Eufaula (26-9) 84, Vigor (14-13) 61  

Central Sub-Regional
B.T. Washington (11-8) 71, Dallas County 70 (2 OT)
Sylacauga 67, Demopolis (19-11) 46 
Central-Tuscaloosa (24-8) 66, Briarwood Christian 50 
Calera (25-4) 94, Beauregard (8-14) 56

Northeast Sub-Regional
Talladega 83, Alexandria (18-9) 59 
Arab (12-19) 47, Springville (25-6) 46 
Mortimer Jordan (19-12) 53, Guntersville (19-12) 48
Etowah (24-5) 64, Central-Clay County (20-8) 55

Northwest Sub-Regional
Fairview 71, Mae Jemison 65
Wenonah (26-7) 82, Lawrence County 38
Pleasant Grove (24-8) 54, Brooks (29-2) 38
Lee-Huntsville (15-10) 85, Hayden 48 

CLASS 6A 
South Sub-Regional Game
LeFlore 58, Northview 49 
Sidney Lanier (11-12) 68, Daphne 54 
Carver-Montgomery (26-7) 72, Spanish Fort 50 
Russell County 73, Blount 56 

Central Sub-Regional
Hillcrest-Tuscaloosa (22-9) 89, Chilton County 50
Opelika 66, Pelham 63 
Helena 61, Wetumpka 46
Paul Bryant (26-4) 90, Selma 42

Northeast Sub-Regional
Pinson Valley (23-10) 109, Cullman (18-14) 59
Parker (22-8) 50, Southside-Gadsden (12-16) 28 
Oxford (18-11) 60, Homewood 59  
Albertville (25-4) 47, Center Point (8-23) 35

Northwest Sub-Regional
Austin 69, Minor 67  
Muscle Shoals 62, Hueytown 55 
Hazel Green has bye 
Columbia 58, Carver-Birmingham 49  

Encore Sports Medicine is proud to be the Official Provider of Athletic Training Services for the Alabama High School Athletic Association

Logos 034

Want to learn more about our Sports Medicine Program? Visit our website at encorerehab.com or call Gary Barfield, Director of Business Development and Sports Medicine at 404-933-4336

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s